Jak rozmawiać o pieniądzach w związku, żeby osiągnąć porozumienie?

związek

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_mastodonIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1748

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_icons_AddNoopener" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1702

Rozmowy o pieniądzach nadal przez wiele osób oraz środowisk uznawane są za jeden z tematów tabu. Wiele par w ogóle unika rozmów o finansach, nie tylko na początkowym etapie znajomości. Dlatego, że albo uważają ten temat za mało romantyczny, albo boją się reakcji drugiej strony, albo w ogóle nie zdają sobie sprawy jak ważny jest ten temat w związku. Nieporozumienia na tle finansowym są jednym z głównym powodów rozpadu związków, więc nigdy nie powinniśmy unikać rozmów na temat pieniędzy z partnerem. Nawet jeśli te rozmowy na początku są związane z dyskomfortem, z czasem będzie coraz łatwiej.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, w trakcie ustalania z partnerem gdzie i jak będziecie spędzać wakacje, pokłócić się o to? Albo nakryć partnera na ukrywaniu zakupów? Dlaczego tak się dzieje?

Powodem kłótni o pieniądze są nasze różnice. Różnice w męskim i damskim podejściu do finansów, różnice we wzorcach finansowych oraz w charakterach. Zazwyczaj jedna osoba w związku jest bardziej oszczędna od drugiej. Nie ma w tym nic złego, jeśli potrafimy to wspólnie przepracować i osiągnąć porozumienie.

Zadbaj o odpowiedni klimat i znajdź odpowiedni moment.

Często zdarza się niestety, że w natłoku codzienności nie mamy czasu na szczerą rozmowę z partnerem. Rozmowy o pieniądzach tym bardziej schodzą na dalszy plan. Żeby to naprawić, zorganizuj dla was „randkę finansową” kiedy obydwoje będziecie zrelaksowani i wypoczęci np. w weekend i zadbaj o odpowiedni nastrój, żeby kojarzyło się to z czymś przyjemnym. Wówczas łatwiej będzie wam powtarzać te spotkania częściej i na samą myśl o tym, nie będzie Ci się wywracał żołądek do góry nogami 😉

Bądźcie ze sobą szczerzy.

  • Co do waszych potrzeb. Nie ma nic złego w tym, że każde z was chce wydać pieniądze na inne cele. Coś co dla Ciebie może mieć duże znaczenie, dla partnera może się okazać absolutnie bez sensu (i odwrotnie). Dajcie sobie wolność w decydowaniu, na co chcecie wydawać pieniądze i co jest dla was ważne. Każdy ma prawo mieć swoje zainteresowania, pasje itp. Wydzielcie kwotę pieniędzy w budżecie na te właśnie wydatki. Nikt nie musi rezygnować ze swoich marzeń!
  • Nie ukrywaj żadnych zakupów. Jeśli chcesz wydać pieniądze na coś, co według twojego partnera jest totalnie absurdalne, masz prawo to zrobić jeśli, tak jak w punkcie powyżej, jest to dla Ciebie ważne. Powiedz o tym partnerowi i wyznaczcie pieniądze w waszym budżecie na ten zakup.
  • Porozmawiajcie, jakie są wasze wzorce finansowe. Wzorce finansowe to inaczej wszystko, czego, od dziecka, o pieniądzach nauczyliście się od rodziców oraz z otoczenia. Jakie są wasze złe nawyki i obawy związane z finansami? Jakie są wasze pozytywne nawyki? Przeanalizujcie to i wnieście do związku to co obydwoje macie najlepsze 🙂

Róbcie razem budżet.

Nawet jeśli ustalicie że jedna osoba będzie zarządzała finansami w waszym związku, najlepiej, żeby oboje partnerzy uczestniczyli w planowaniu budżetu na kolejny miesiąc. Przynajmniej raz w miesiącu zorganizujcie randkę, na której omówicie wasz wspólny budżet na kolejny miesiąc. Jeśli jeszcze nie wiesz jak się za to zabrać, kilka wskazówek znajdziesz tutaj.

Wyznaczcie wspólny cel oszczędzania.

Np. wakacje z rodziną, nowy sprzęt, samochód itp. Zadbajcie, żeby uwzględnić tą kwotę w miesięcznym budżecie domowym i odkładać ją na specjalne konto oszczędnościowe na ten cel. Jeśli będzie to wasz wspólny cel, łatwiej będzie wam razem do niego dążyć oraz wzajemnie się wspierać.

Opracujcie razem plan spłaty długów.

Nic tak nie łączy jak przebyty kryzys 😉 Nawet jeśli długi są tylko po stronie jednego z partnerów, decydując się na wspólne życie, bierzesz częściowo odpowiedzialność za jego długi. Kiedy więc poślubiasz kogoś z długami, niestety stają się one również Twoimi długami (chyba, że zdecydujecie się na rozdzielność majątkową). Sytuacje są różne, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz dołożyć się do spłaty rat kredytu, bądź wsparciem mentalnym dla partnera, co pozwoli mu się szybciej z nimi uporać i szybciej będziecie cieszyć się wolnością.

Podejmujcie wspólnie decyzje finansowe.

Jeśli w kwestiach finansowych nie ufacie sobie wzajemnie na tyle, żeby dać partnerowi całkowicie wolną rękę co do decyzji finansowych, dobrym pomysłem jest ustalenie maksymalnej kwoty wydatku, która nie będzie wymagała konsultacji. W przypadku większych wydatków, umówcie się, że decyzje będziecie podejmować wspólnie. Oczywiście, czasami będzie to wymagało kompromisów, ale czym innym jest związek, jeśli nie ciągłym kompromisem? 😉 Nie upieraj się więc zawsze przy swojej racji, spróbuj zrozumieć punkt widzenia Twojego partnera i zachować otwarty umysł. Rozmowy o pieniądzach będą wam wtedy przychodziły z coraz mniejszym trudem.

Związek jest zespołem. Jeśli chodzi o finanse, jako jeden team gracie do tej samej bramki. Pamiętajcie o tym rozmawiając na temat waszych finansów. Związek osiąga sukces (finansowy, tak samo jak każdy inny), kiedy obydwoje z partnerów pracują nad tym jako jeden zespół. Co do zasady małżeństwo to jedność, więc również wspólnota finansowa.

Lubisz to? Udostępnij:

You Might Also Like

Leave a Reply