Jak zaoszczędzić na paliwie?


Warning: Undefined array key "sfsi_plus_mastodonIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1806

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_riaIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1807

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inhaIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1808

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inha_display" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1899

Ceny paliw z dnia na dzień pobijają nowe all-time-high. Tak drogo nie było nawet w 2008 roku (wielki krach na rynkach bankowych) i w 2020 (pandemia covid-19). W dobie zawrotnych cen paliw, każdy zmotoryzowany zadaje sobie pytanie: „Czy może być jeszcze drożej?”. Nie to jednak będzie tematem dzisiejszego posta, ale czy i jak można zaoszczędzić na paliwie?

Ceny paliw na świecie.

Na początek przyjrzyjmy się bliżej co wpływa na wysokość cen paliw. W dużej mierze uzależnione są one od miejsca wydobycia oraz marży eksportera. W Europie największa część importowanej ropy naftowej pochodzi z Rosji, mniejsza z Arabii Saudyjskiej, USA i pozostałych krajów.

Ropę naftową eksportują również m.in.: Norwegia, Wielka Brytania, Kazachstan, Iran, Arabia Saudyjska, Wenezuela. Zobaczmy jak przedstawiają się ceny za litr ropy w tych krajach (stan na dzień 07.03.2022). Aktualizowane raz w tygodniu dane są dostępne tutaj:

 • Norwegia 2,686$
 • Wielka Brytania 2,039$
 • Kazachstan 0,400$
 • Iran 0,051$
 • Arabia Saudyjska 0,621$
 • Wenezuela 0,025$
Cena baryłki ropy naftowej (~159l) na giełdach światowych (cena 109$ na dzień 11.03.2022)

Ceny ropy na rynkach światowych są dla wszystkich krajów podobne. Natomiast na ceny w poszczególnych krajach wpływ mają czynniki regionalne jak np. koszty rafinacji, dodatkowe opłaty (podatki, akcyza) nałożone przez państwo itp.

Średnie ceny paliw w Polsce.

Średnie ceny paliw w kraju, stan na 13.03.2022, zgodnie z danymi: www.autocentrum.pl przedstawiają się następująco:

Natomiast uśrednione ceny paliw w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

Dlaczego paliwo drożeje?

Powodów drożejącego paliwa jest co najmniej kilka, między innymi:

 • Embargo na paliwo z Rosji w związku a atakiem militarnym Rosji na Ukrainę. Ropa naftowa jest jednym z głównych surowców eksportowych Rosji. Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego „W okresie 2019-2020 rosyjska ropa stanowiła 25 proc. dostaw do UE. Zastąpienie jej surowcem pochodzącym m.in. z Iranu, Norwegii oraz USA i Kazachstanu może uniezależnić UE od dostaw z Rosji.” Więcej na ten temat tutaj.
 • Rosnący popyt na paliwa i malejąca podaż ze względu na ograniczenia wydobycia narzucane przez OPEC.
 • Osłabiający się kurs złotego w stosunku do dolara i euro.
 • Sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie.
 • Zmniejszenie zapasów przez Stany Zjednoczone.
 • Bańska spekulacyjna wywołana przez inwestorów.

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Sposobów zaoszczędzenia na paliwie jest wiele:

Planowanie trasy z wyprzedzeniem.

Zamiast jeździć po mieście bez celu i zastanawiać się gdzie i po co jeszcze miałeś podjechać, zaplanuj trasę wcześniej. Jeśli na przykład musisz odebrać dziecko z przedszkola i zrobić zakupy, poszukaj sklepu w okolicach przedszkola albo znajdź najkrótszą możliwą trasę.

Rób listy zakupów.

Dzięki temu nie zapomnisz nic kupić i nie będziesz musiał jechać ponownie do sklepu. Zaoszczędzisz zarówno na paliwie jak i nie zmarnujesz czasu na niepotrzebne wizyty w sklepie.

Carpooling.

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj zorganizować swoje dojazdy do pracy lub dojazdy dzieci do szkoły/przedszkola na spółkę z kimś jeszcze. Być może są osoby, które pracują w okolicach Twojej firmy lub rodzice dzieci, którzy będą chętni podwozić wasze dzieci na zmianę.

Dostosuj prędkość do warunków drogowych.

Postaraj się gwałtownie nie przyspieszać oraz nie hamować. Przyspieszaj stopniowo, wykorzystuj moment obrotowy silnika, hamuj silnikiem i przewiduj sytuację na drodze. Zdziwisz się ile można zaoszczędzić na takiej ekonomicznej jeździe. Te założenia niestety nie sprawdzają się w godzinach szczytu. Zastanów się czy możesz jakoś ominąć godziny szczytu? Jeśli masz elastyczne godziny pracy, zacznij wstawać wcześniej, masz wtedy dużą szansę na ominięcie korków i bardziej ekonomiczną jazdę.

Zwolnij.

Zacznij w końcu jeździć przepisowo ;). Zaoszczędzisz nie tylko na paliwie, ale także na potencjalnych mandatach.

Porównaj ceny z różnych stacji.

Porównaj ceny z różnych stacji za pomocą stron internetowych, na przykład cenapaliw.pl lub aplikacji do porównania, na przykład Pistacje (darmowa, na Androida).

Dołącz do programów lojalnościowych.

Niektóre stacje oferują takie programy, warto więc zorientować się, czy masz takie w pobliżu i skorzystać z ich oferty. Tankuj takie paliwo, jakie zaleca producent samochodu. Omijaj wysokooktanowe.

Wyłącz wszystkie zbędne opcje i odciąż samochód.

Wyłącz wszystkie zbędne opcje. Ogranicz klimatyzację i ogrzewanie, jeśli to możliwe podgrzewanie foteli. Odciąż samochód z niepotrzebnych rzeczy na przykład bagażnik rowerowy, teściowa 😉

Unikaj postojów na włączonym zapłonie.

Zaoszczędzisz paliwo i zmniejszysz emisję zanieczyszczeń.

Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w kołach.

Im niższe ciśnienie tym większe tarcie a co za tym idzie, zużycie paliwa. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku opon zimowych, ze względu na grubszy bieżnik. Zmieniaj więc opony regularnie i dbaj o odpowiedni poziom ciśnienia.

Ostatni punkt, być może najbardziej bolesny.

Pomyśl o zmianie samochodu na bardziej ekonomiczny.

Lub przesiądź się na skuter/rower/elektryczną hulajnogę. Wiem, że dla niektórych rezygnacja z wygód, jakie daje samochód może być jak przełknięcie gorzkiej pigułki, a samochody elektryczne nadal pozostają poza materialnym zasięgiem. Warto jednak zadać sobie pytanie: „Czy i w jakim stopniu mogę zrezygnować z samochodu?”. Możesz przetestować to w jeden, wybrany dzień tygodnia, poruszając się wszędzie bez samochodu.

Czy grożą nam pustki na stacjach benzynowych?

Istnieje uzasadniona obawa, że w związku z towarzyszącymi nam okolicznościami, ceny paliw nie spadną w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie, szacuje się, że cena ropy naftowej może podskoczyć nawet do 3,00$ za litr na zachodzie Europy, gdzie ceny aktualnie kształtują się na poziomie ok. 2,20 – 2,40€. Ceny będą pompowane tak długo, jak długo klienci będą w stanie za nie płacić.

Paliwa w najbliższym czasie raczej nam nie zabraknie, jednak śledząc zieloną politykę UE warto zastanowić się już dzisiaj jaki mamy wybór?

Lubisz to? Udostępnij:

You Might Also Like

Leave a Reply