Dlaczego nie oszczędzasz pieniędzy i jak zacząć?


Warning: Undefined array key "sfsi_plus_mastodonIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1806

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_riaIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1807

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inhaIcon_order" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1808

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inha_display" in /home/platne/serwer121220/public_html/moneyspinner.pl/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 1899

„44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio niecałe 30 tys. zł”. – wynika z raportu przeprowadzonego przez Assay Index. Dane na temat stanu oszczędności Polaków pokazują, że niemal połowa z nas nie posiada żadnych oszczędności. Jeśli znajdujesz się w tej połowie, pewnie nie raz zadajesz lub zadawałeś sobie pytanie dlaczego nie oszczędzasz pieniędzy? Czy to dlatego, że w Polsce nie da się oszczędzać?

Raport KRD na temat stanu oszczędności Polaków w 2021r. Pełny raport można znaleźć tutaj.

Większość ankietowanych twierdzi, że nie oszczędza ponieważ:

 • za mało zarabiają i nie mają z czego oszczędzać,
 • po opłaceniu rachunków i dokonaniu innych wydatków, nie zostaje im wystarczająco, żeby zaoszczędzić
 • mają za dużo długów,
 • stopy procentowe są zbyt niskie i nie opłaca się oszczędzać,
 • inflacja jest zbyt duża i pożera nasze oszczędności, wiec lepiej żyć chwilą.

Zgadzam się, że w niektórych przypadkach oszczędzanie jest niezwykle trudne lub niemal niemożliwe, znam jednak osoby, które bardzo dobrze zarabiają a mimo to twierdzą, że nie są w stanie nic zaoszczędzić i zaczną oszczędzać dopiero jak zarobią kwotę X lub Y. Zastanawiasz się jak to możliwe? Czy na pewno zawsze jest to wina czynników zewnętrznych czy być może nas samych?

Prawdziwe powody dlaczego nie oszczędzasz pieniędzy?

Niestety często powodem braku oszczędności są nasze wymówki, takie jak:

 • „teraz nie mam z czego, ale jak zarobię X lub Y to zacznę oszczędzać”,
 • „oszczędzanie jest dla bogatych, mnie na to nie stać”,
 • „pieniądze szczęścia nie dają, więc nie potrzebuję oszczędności”

Oprócz wymówek i szkodliwych przekonań na temat pieniędzy, powodów dlaczego nie oszczędzasz pieniędzy jest znacznie więcej:

 • Inflacja stylu życia. Kiedy wydatki rosną wraz z rosnącym wynagrodzeniem. Zjawisko to dotyka wiele osób, nie tylko tych pracujących w korporacjach. Czekają na podwyżkę, z góry zakładając na co ją wydają, pozwalając sobie na coraz droższe i bardziej luksusowe gadżety, napędzając w ten sposób konsumpcję oraz wpadając w pułapkę życia ponad stan. Apetyt rośnie w miarę jedzenia!
 • Nie odróżnianie potrzeb od zachcianek. Potrzebą jest wszystko to, co pozwala nam przeżyć (np.: żywność, dach nad głową, dostęp do opieki medycznej) oraz zapewnić poczucie bezpieczeństwa np.: posiadanie oszczędności. Zachcianką jest natomiast to, co poprawia standard życia np.: jedzenie na mieście, designerskie akcesoria, zagraniczne wakacje.
 • Prokrastynacja. Odkładanie oszczędzania na później. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Pamiętaj jednak o sile procentu składanego. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej odsetek wpłynie na Twoje konto.
 • Nie prowadzenie budżetu domowego. Budżet określa co możesz, a czego nie powinieneś kupować. Polega na planowaniu i zarządzaniu pieniędzmi w najbardziej efektywny sposób, żeby jak najwięcej zostało w twojej kieszeni. Jak zacząć prowadzić budżet domowy dowiesz się tutaj.
 • Złe nawyki finansowe. Wycieczki do centrum handlowego nie sprzyjają oszczędzaniu, chyba że zostawisz swoje karty oraz gotówkę w domu ;). Zastąp swoje złe nawyki dobrymi np. wycieczki do centrum handlowego, wycieczkami do parku, a wydawanie, regularnym odkładaniem nawet drobnych kwot, co pozwoli Ci wyrobić nawyk odkładania.
 • Odroczona nagroda. Oszczędzanie jest czasem bolesne, ponieważ żeby zaoszczędzić, musisz dzisiaj podjąć decyzję o rezygnacji z zakupu określonej rzeczy. Poprzez oszczędzanie ograniczasz sobie satysfakcję, jaką natychmiastowo odczujesz kupując tą rzecz. Przykładem tego jest eksperyment „marshmallow” ze Stanford 1960 roku przeprowadzony na grupie przedszkolaków. Eksperyment ten oferował dzieciom jedną piankę marshmallow natychmiast lub dwie, jeśli poczekają 15 min. Niestety większość z nich nie była w stanie oprzeć się pokusie.
 • Wyuczona bezradność. Poczucie że nie jesteś w stanie kontrolować wpływu na sytuację i nie potrafisz radzić sobie ze swoimi finansami. Jeśli nie jesteś przekonany że dasz radę, łatwiejsze jest poddanie się bez próby stawienia czemuś czoła. Powołując się zawsze na swoją bezradność, odbierasz sobie poczucie sprawczości i pewność siebie.
 • Emocje. Wbrew pozorom mają ogromny wpływ na nasze finanse, a właściwie na decyzje finansowe, jakie podejmujemy. Często decyzje o zakupie czegoś oparte są właśnie o emocje, jakie czujemy w związku z określonym zakupem. Nic dziwnego, że marketerzy już od dawna uciekają się do manipulowania naszymi emocjami w reklamach, żeby sprzedać nam swój produkt, dzięki któremu na pewno poczujemy się lepiej. Niestety nagły przypływ dopaminy po zakupie, zazwyczaj szybko się kończy kiedy uświadomimy sobie że znowu wydaliśmy za dużo.

Jak zacząć oszczędzać?

Skoro już wiesz dlaczego nie oszczędzasz, pora na drugi krok. Oszczędzanie na prawdę nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. Co więc musisz zrobić?

 • Zdefiniuj swoje potrzeby i zachcianki. Co jest dla Ciebie niezbędne do życia, a co jest tylko zbędną wygodą?
 • Podlicz ile pieniędzy zarabiasz. Jeśli Twoje dochody pochodzą z jednego źródła, ich podsumowanie nie powinno stanowić problemu :).
 • Podlicz swoje wydatki. To może okazać się nieco trudniejsze niż podliczenie dochodów. Najłatwiejszy sposób na początek to cofnięcie się w historii rachunku bankowego o miesiąc wstecz i eksport wydatków.
 • Zacznij prowadzić budżet domowy. Jak zacząć, możesz przeczytać tutaj.
 • Najpierw płać sobie. Odkładaj pieniądze od razu po otrzymaniu wypłaty, nie czekaj na koniec miesiąca. Całkiem możliwe, że wtedy nic Ci już nie zostanie.
 • Zautomatyzuj oszczędzanie. Określ w aplikacji bankowej, jaką kwotę chcesz miesięcznie oszczędzać i ustaw automatyczny przelew na rachunek oszczędnościowy. Oszczędzanie będzie wówczas mniej bolesne i sam się zdziwisz, kiedy po kilku miesiącach zajrzysz na konto oszczędnościowe.
 • Opanuj swoje emocje. Naucz się czerpać satysfakcję z małych rzeczy, zamiast zakupów. Zakupy poprawiają humor tylko na chwilę, po czym zostaje poczucie winy. Oszczędności dają długoterminową satysfakcję, więc sam zdecyduj, co jest dla Ciebie lepsze :).

Więcej na temat oszczędzania i nie tylko pojawi się w kolejnych artykułach, więc nie zapomnij zapisać się na newsletter, żeby być na bieżąco.

Koniecznie daj znać jak radzisz sobie z oszczędzaniem oraz jakie są Twoje największe wyzwania z tym związane.

Lubisz to? Udostępnij:

You Might Also Like

Leave a Reply